Galaxy Note 9 Çıkış Tarihi

[responsivevoice_button voice=”Turkish Female” buttontext=”Bu haberi dinlemek için tıklayın”]

Mobil telefon liderlerinden Samsung’un beklenen amiral gemisi Galaxy Note 9’un tanıtım tarihi sonunda belli oldu. İlgiyle beklenen phablet kategorisindeki cihazın özellikleri kesin olarak 9 Ağustos’ta düzenlenecek Unpacked etkinliğinde belli olacak. Teknoloji çevrelerinde dolaşan haberlere bakıldığında Galaxy Note 9’un özellikleri pek tatmin edici olmasa da Samsung’un yeni silahında henüz gün yüzüne çıkmamış çarpıcı özellikler olabileceği de beklentileri yüksek tutmaya yetiyor.

Tasarım olarak Note 8 ve Galaxy S9’a benzer kasasıyla karşımıza çıkacağı beklenen telefonun ekran oranının da selefininki ile aynı olacağı düşünülüyor. Çift arka kamerası olacağı sızıntılarıyla ünlü teknoloji editörü Eldar Murtazin tarafından bildirildiği üzere S9’dan farklı olarak altı üstlü değil, yan yana konumlandırılmış olacak.

İnanılanın aksine Galaxy Note 9 parmak izi okuyucu sensörü ekranında olmayacak. Ekrandan parmak izi okuma beklentilerimiz Galaxy S10 ile hayata geçecek gibi görünüyor. Bunun yerine akıllıca düşünülerek yeni parmak izi okuyucu arka kameraların altında konumlandırılmış olacak.

Geliştirilen fotoğraf algoritması ile iyileştirilen kamera performansından bahsedilirken ön kamera ile ilgili bir bilgiye henüz ulaşamıyoruz. Note 9’un ekran boyutunda belirgin bir değişiklik olmayacağı anlaşılsa da Murtazin’e göre çok daha parlak bir ekranı olacak.

Hızlı şarj ile ilgili söylentilerdi Note 9’un şarj aletinin yalandığını söyleyebiliriz. Gerçekte 9 Watt verebilen sertifikalı bir 5V 2A adaptörle piyasaya çıkacak olan telefon 4000mAh’lık devasa bataryasını 2 saat’den biraz daha fazla sürede tam olarak doldurabilecek. Bu büyük batarya ile ortalama kullanımda Note 9’un şarjı 2 gün yetecek gibi görünüyor. Elbette daha büyük batarya ile Note 8’den ağırlık olarak biraz daha fazla olacağını söyleyebiliriz.

Note 9 ne kadar RAM’e sahip olacak merak edenler için iyi haberimiz giriş seviyesi cihazın 6GB, üst modellerin 8GB RAM ile satılacağına kesin gözle bakılıyor. Giriş seviyesi Note 9’un depolama alanının 128GB olacağı, ayrıca 256GB ve 512GB modellerinin de satışa sunulacağı düşünülüyor. İşlemci olarak da Exynos 9810 ve Snapdragon 845 işlemcili farklı modellerinin olacağı bekleniyor.

Merakla beklenen Samsung Galaxy Note 9’un bir diğer özelliği yeni S Pen bu sefer bluetooth desteğiyle geleceğine inanılıyor. Daha hassas kalem, yazılım eklentileri ile iş uygulamalarında büyük kolaylıklar sağlamaya devam edecek.

Genel olarak ortaya çıkan özelliklerinden bahsettiğimiz Note 9’un çıkış tarihi de Ağustos sonu olacağı tahmin ediliyor. Note 8’in özellikleri geliştirilmiş bir modeli gibi görünen Note 9 aslında yeni teknolojilerin 2019’da beklenen Galaxy S10 sürümü için saklandığı imajını oluşturuyor. Bu nedenle 2019’un Samsung için önemli bir yıl olacağı düşünülüyor.