Google, 'gizli' modu kullanan milyonlarca kişinin arama verilerini silecek

Google, ‘gizli’ modu kullanan milyonlarca kişinin arama verilerini silecek

Google, Pazartesi günü şirketin web izleme uygulamalarıyla ilgili olarak açıklanan anlaşmanın bir parçası olarak insanların özel tarama geçmişine ait “milyarlarca veri kaydını” yok edecek.
Matt Slocum/AP

Google, şirketin web etkinliğini gizlice takip etmesiyle ilgili bir davada Pazartesi günü federal mahkemeye sunulan bir anlaşmanın parçası olarak Chrome tarayıcısında “gizli” modu kullanan milyonlarca kişinin özel tarama geçmişini yok edecek.

Yıllar boyunca Google, şirketin hangi veri parçalarını topladığını söylemeden, Chrome’un internet tarayıcısı kullanıcılarına “Gizli moda geçtiniz” ve sözde izlenemez tarama seçeneği açıldığında “artık özel olarak göz atabilirsiniz” şeklinde bilgi verdi.

Ancak 2020’de açılan toplu davaya göre teknoloji devi, web siteleri tarafından kullanılan reklam araçları aracılığıyla internette gizli modda gezinen kullanıcılar hakkındaki verileri toplayarak ve milyonlarca insanın “potansiyel olarak utanç verici” aramalarını ele geçirerek aramaları hızlandırmaya devam etti. Google daha sonra bu verileri web trafiğini ölçmek ve reklam satmak için kullandı.

Avukat Mark Mao ve şirkete dava açan diğer davacıların avukatları, “Google, kendisini George Orwell’in asla hayal edemeyeceği kadar ayrıntılı ve kapsamlı bir bilgi hazinesi haline getirdi” diye yazdı.

Dava devam ederken Google, web sitelerinin, işverenlerin, okulların ve internet servis sağlayıcılarının gizli modda tarama etkinliğini görüntüleyebileceğini belirtmek için gizli modun açılış ekranını değiştirdi. Ancak anlaşmaya göre Google, şirketin kendisinin de gizli mod sırasında gezinmeyi izleyebileceğini belirtmesi gerekecek. Buna ek olarak, kullanıcılar gizli modu kullanırken, Google varsayılan olarak üçüncü taraf şirketlerin insanların sözde çerezlerini izlemesini engelleyecek; bu, reklamverenlerin bir kişinin arama geçmişi hakkında bilgi toplamasının önüne geçecek.

Google artık, daha gizli web taramasına olanak tanıyan “gizli modun” sınırlamaları hakkında kullanıcıları bilgilendiriyor. – NPR

Gizli modu kullanarak gezinen on milyonlarca insanı içeren grup üyeleri herhangi bir maddi tazminat almayacak. Ancak anlaşmaya göre bireysel kullanıcılar, gizli veri takibi üzerinden elde ettikleri parayı geri almak için Kaliforniya eyalet mahkemesinde Google’a dava açabilecek.

Google sözcüsü Jose Castaneda yaptığı açıklamada, şirketin “hiçbir zaman bir kişiyle ilişkilendirilmemiş ve hiçbir zaman kişiselleştirme amacıyla kullanılmamış eski teknik verileri silmekten mutluluk duyacağını” söyledi. Davada 5 milyar dolar tazminat talep edildiğini ancak Google’ın önerilen anlaşma kapsamında herhangi bir ödeme yapmayacağını belirtti.

Uzun ve masraflı olabilecek bir duruşmayı önleyen anlaşma, Google’ın, şirketin çevrimiçi aramayı tekelleştirmesi nedeniyle Adalet Bakanlığı tarafından açılan davalara ve Google’ın reklamcılık işine yönelik ayrı bir eyleme karşı kendisini savunması sırasında geldi.

Google çalışanları gizli mod konusunda yönetime şikayette bulundu

Dava, Google’ın kullanıcıların standart ve gizli tarama geçmişini aynı profilde kaydettiğini ortaya çıkardı. Bu veriler daha sonra şirketin sunduğu kişiselleştirilmiş reklamları bilgilendirmek için kullanıldı.

Davaya göre, “Kullanıcılar internette ‘özel tarama modunda’ gezinirken bile Google onları izlemeye devam ediyor.” “Kullanıcıların çevrimiçi etkinlikleri ne kadar hassas veya kişisel olursa olsun, Google’ın izlemesi gerçekleşti ve gerçekleşmeye devam ediyor.”

Google’a dava açan tüketicileri temsil eden avukatlar, çalışanların gizli modun ismine yakışmadığı konusunda yönetime şikayette bulunduğunu gösteren şirket içi e-postalara atıfta bulundu.

Bir mühendis 2018’de Google meslektaşlarına “Buna gizli demeyi bırakmamız ve Spy Guy simgesi kullanmayı bırakmamız gerekiyor” diye yazmıştı.

Başka bir Google çalışanı, gizli açılış sayfasını şu şekilde değiştirmeyi önerdi: “Google tarafından korunmuyorsunuz.”

Dava, Google’ın pazarlama şefi Lorraine Twohill tarafından CEO Sundar Pichai’ye gönderilen ve şirketin tarama aracı hakkında halkı yanılttığını öne süren bir e-postaya atıfta bulunuyordu.

Twohill, 2019’da Pichai’ye şöyle yazmıştı: “Gizli olarak ne kadar güçlü bir şekilde pazarlama yapabileceğimiz sınırlı çünkü bu gerçekten özel değil, dolayısıyla gerçekten bulanık, neredeyse daha zarar verici bir riskten korunma dili gerektiriyor.”

ABD Bölge Hakimi Yvonne Gonzalez Rogers, başlangıçta dava için Şubat ayında bir duruşma tarihi belirlemişti ancak bu, her iki tarafın da vardığı anlaşmanın ışığında ertelendi. Anlaşma hâlâ Gonzalez Rogers tarafından onaylanmayı bekliyor.