Internet Hızınız %22’ye kadar Artacak

Hem bilgisayarda hem de telefonlarda kullanıcıların tercih ettiği Google Chrome yeni sürümü ile daha başarılı bellek yönetimi ve gereksiz bellek kullanımını azaltan düzenlemeler ile %22’ye kadar daha hızlı bir internet deneyimi vadediyor.

Mobil platformlarda uygulama savaş süregelirken kullanıcıların favorisi tarayıcılar arasında da son zamanlarda Microsoft Edge ve Opera‘nın oyunda varlığını göstermesi ile Google harekete geçti. Chrome’un şimdilik sadece Windows 64 bit ve Android için olan yeni 89 güncellemesi, daha iyi bellek yönetimi ile daha hızlı çalışarak, internet deneyiminin hızlanmasını sağlıyor.

Google Chrome yeni güncelleme ile hızlanıyor

Google Chrome geliştirme ekibine göre Windows 64 bit üzerinde %22, diğer uygulamalarda %8 ve ekran kartı işlemcisi (GPU) üzerinde %3’e kadar ram tasarrufu sağlayarak yüzde 9 daha hızlı tepki vermesini sağladıklarını iddia ediyor.

Google Chrome 89 güncellemesi ile gelişmiş bellek ayırıcı PartitionAlloc sayesinde sistem belleğinin daha tasarruflu kullanılması mümkün oluyor. Ayrıca Andorid için Google Chrome güncellemesinde bulunan Freeze-Dried Tabs sayesinde ilk sayfa açılışı belirgin şekilde hızlanıyor.

Belleği daha iyi kullanmayı öğrenen Chrome aynı zamanda aktif olmayan sekmeleri optimize ediyor ve bu sayede de daha az bellek ve işlemci tüketimi yaparak performans kazanımı sağlıyor. Windows‘da olduğu gibi macOS‘da da arka planda kaynak kullanımının azalacağı üzerinde durulurken tüm bu performans güncelleştirmesi ile ilgili Google bir de video paylaştı. Eski sürüme göre belirgin şekilde daha hızlı açılan bir internet sayfasının gösterildiği video, gelecekte internet hızını tüketmeyen Google Chrome ile bize daha hızlı bir internet bağlantısı sunuyor olacak.

Kaynak: SDN Haber

Computer photo created by karlyukav – www.freepik.com