iPhone 2018 Modelleri Özellikleri ve Fiyatları

Her yıl Eylül ayında gerçekleştirilen Apple tanıtım etkinliğinin bu sene 12 Eylül Çarşamba günü TSİ akşam 8’de başlayacağı duyuruldu. Steve Jobs amfisinden canlı olarak izlenebilecek olan özel etkinlikte Apple’ın 2018 iPhone modelleri tanıtımı yanı sıra diğer yeni teknolojilerini de görücüye çıkarması bekleniyor. Bu kapsamda ön siparişlerin de 14 Eylül Cuma günü alınmaya başlayacağı düşünülüyor.


Ben Geskin @VenyaGeskin1 – Twitter

Mobil iletişim çevrelerinde bu yıl 3 model iPhone ile tanışacağımız tahmin ediliyor. iPhone 8’in devamı şeklinde iPhone Xs ve biraz daha büyük ekranlı iPhone Xs Plus ile daha düşük fiyatlı iPhone Xc’nin gerçek özelliklerini ancak etkinlikte öğrenebilecek olsak da sızan haberler ve tahminleri sizin için bir araya getirdik.

  • 2018 model iPhoneların Face ID özelliğini kullanmaya devam edeceği ve 3 modelden 2 si iPhone X sınıfında AMOLED ekranlı olacağı düşünülüyor.
  • Her üç modelin de önceki yıl tanıştığımız iPhone X tasarımında olacağına inanılıyor.
  • Xs model,n 5,8” ve Xs Plus’ın 6,5” boyutunda AMOLED ekranlı olacağı, daha ucuz olan Xc modelin ise 6,1” LCD ekranlı olacağı tahmin ediliyor.
  • Ekonomik modelin çift SIM kartlı olacağına ve Apple’ın ana ürünü olarak telefon satışlarının %50’sini sağlayacağı düşünülüyor.
  • AMOLED ekranlı modellerin 4GB bellekle piyasaya çıkması bekleniyor. 6,5” ekranlı modelde satıldığı yere bağlı olarak çift SIM kartlı olabileceğine inanılıyor.
  • Apple’ın 7nm mimaride ürettiği A12 çipinin bu telefonlarda kullanması bekleniyor.
  • iOS 12 ile gelen yeniliklerin de bu etkinlikte tanıtılacağı düşünülüyor.

Pek çok yenilikle karşımıza çıkacağını düşündüğümüz yeni iPhone modelleri için klasik Apple fiyat politikasının uygulanacağı tahmin ediliyor. İngiltere’de 599 GBP seviyesinde satılması beklenen ekonomik modele karşılık iPhone Xs Plus’ın en yüksek hafıza kapasiteli modelinin 1149 GBP fiyatla piyasada olacağı öngörülüyor. Ülkemizde ise iPhone 9 fiyatlarının en uygun model için 6500 TL civarında olacağı tahmin ediliyor. iPhone Xs Plus fiyatı ise kesinlikle dudak uçuklatacak seviyede olacak.

Önümüzdeki hafta gerçekleşecek etkinliğin ardından yeni iPhone modellerinin bütün özellikleri ve fiyatları ile yeni bir incelemede görüşmek üzere.