Kırılmaz Denen Hız Rekorunu Samsung Kırdı

Kırılmaz Denen Hız Rekorunu Samsung Kırdı

Mobil veri iletimi ile ulaşılabilen en yüksek hız rekoru Samsung tarafından kırıldı. Güney Koreli elektronik şirketi, geliştirdiği bir teknik ile kırılması zor görülen 5G hız rekorunu 5,23Gbps ile kırmayı başardı. Daha önce ölçülen en yüksek hız geçen yıl 4.25Gbps idi. Peki Samsung 5G hız rekorunu kırmayı nasıl başardı?

Samsung’un geliştirdiği yeni teknoloji ile 4G ve 5G ağlarını birlikte kullanarak daha yüksek veri transfer hızlarına çıkmak mümkün olabiliyor. E-UTRAN New Radio Dual Connectivity (EN-DC) şeklinde isimlendirilen yeni teknik ile 4G ve 5G frekanslarının aynı anda kullanılması mümkün oluyor ve bu sayede daha yüksek miktarda veri aktarımı sağlanıyor.

Özel şartlar altında Kore’de yapılan hız testinde hali hazırda kullanımda olan noktadan noktaya çözümleri ve Samsung Galaxy S20+ akıllı telefonu, 4G ve 5G frekansları ile 4G/5G ortak bağlantısı kullandıldığı belirtildi. Şirketin yaptığı açıklamada bu sayede ulaşılan 5,23Gbps download hızı ile mevcut operatörlerin veri transfer hızlarının iyileştirilmesi mümkün olurken kapsama alanlarının da arttırlabileceğine değinildi.

Büyük teknoloji şirketleri arasında 5G konusunda süregelen rekabette Huawei’nin önemli 5G teknolojileri ön plana çıkıyor olsa da Amerika’nın ambargosu hatrı sayılır bir pazar payından mahrum kalmasına neden oluyor. Buna karşılık Samsung’un yeni teknolojisi ile öne geçmiş olduğu söylenebilir. Güney Koreli teknoloji devinin 5G ile ilgili dünya çapında operatörlerle yaptığı anlaşmalar ve son dönemdeki gelişmelerin elini günlendirdiği görülüyor.

Kaynak: TechRadar

Background vector created by starline – www.freepik.com