Kurumsal Website Nedir?

Eğlence ve iletişimin internet alanında yoğunlaşması ve iş hayatında büyük kolaylıklar sağlaması nedeniyle yaşantımızın büyük bir bölümünü çevrimiçi geçirir olduk. Bu durum, internet ve sosyal medyanın işletmeler için bir pazar haline gelmesine neden oldu. Günümüzde birçok işletmenin ürün ve hizmetlerini tanıtmak için internet sitesi hazırlatıp yeni müşterilere ulaşmaya çalıştığını görüyoruz. İşte bu işletme sitelerine kurumsal internet sitesi veya kurumsal web site diyoruz.

Kurumsal Web Site Nasıl Olmalı?

Bir işletme için hazırlanan kurumsal web site, öncelikle kolay erişilebilir olmalıdır. Erişim kolaylığının ilk adımı elbette ki Google gibi revaçta olan arama motorlarının siteyi doğru kullanıcılara üst sıralarda göstermesidir. Bu sebeple arama motoru optimizasyonu yani kısaca SEO çalışması yapılmış bir internet sitesi işletmenin çalışma alanında bir arama yapan kullanıcıya ulaşmada büyük avantaj sağlar. Ayrıca internet sitesinin tasarımı da içeriğe erişimi kolaylaştırmalıdır. Günümüzde internete erişen kullanıcıların büyük bölümü mobil adı verdiğimiz telefon ve tablet gibi cihazlar kullanmaktadır. Bu nedenle mobil uyumlu kurumsal site tasarımı büyük önem taşımaktadır.

Kurumsal sitenin bir diğer gerekliliği işletmenin kurumsal kimliğini bütün ayrıntılarıyla yansıtmaktır. Kurumsal renklerin kullanılması oldukça önemlidir. Ayrıca tasarımda işletmenin logosuna mutlaka yer verilmelidir. Eğer işletmenin henüz bir logosu yoksa mutlaka etkileyici bir logo tasarımı yapılmalıdır.

İçerik de kurumsal website için oldukça önemlidir. Çok başarılı tasarlanmış bir site, içerik olmadan hiçbir işe yaramayacaktır. İçerikte işletme hakkında ayrıntılı bilgilerin yanında sunduğu ürün ve hizmetlerden de ayrıntılı bir şekilde bahsedilmelidir. Ayrıca arama motorlarına yönelik ürün ve hizmetlerle ilgili yazılar, işletmenin çalışmaları hakkında haberler düzenli olarak siteye eklenerek güncellenmelidir.
Siteyi ziyaret eden kullanıcıları etkin bir şekilde bilgilendirebildiğimizde bizimle iletişime geçmek isteyeceklerdir. İşletmeye en kısa yoldan erişebilecekleri yollar da iletişim bölümünde mutlaka bulunmalıdır. Sosyal medya bağlantıları ile içeriğin sosyal medyada paylaşılmasını kolaylaştıran düzenlemeler çok yönlü olarak işletmenin sosyal medya hesapları ile kurumsal internet sitesinin birbirlerini desteklemesini sağlayacaktır.

Son olarak belirli işletmeler için devlet kurumlarının zorunlu kıldığı bilgilerin sunulduğu sayfalar güncel bir şekilde sitenin ana sayfasından erişilebilir olmalıdır.

Kurumsal Web Site Nasıl Açılır?

Bilgi işlem departmanı olan büyük işletmeler kurumsal web sitelerini kendi bünyelerindeki personelin bilgi birikimi ve tecrübesiyle oluştururlar. Bu alanda çalışma yapmayı tercih etmeyen veya bilgi işlem birimi olmayan işletmeler ise bu hizmeti sağlayan firmalara belirli zamanlarda belirli ödemeler yaparak kurumsal websitelerini işletebilirler.

Kurumsal internet sitesi açmanın 4 aşaması vardır. Bunlardan birincisi elbette ki website tasarımı ve başlangıç içeriğinin hazırlanmasıdır. Web site yayına hazır hale geldiğinde bir alan adına ihtiyaç durulur. İşletmenin ismiyle alınabilecek en uygun alan adı seçilip belirli bir süre için kaydettirilmelidir. Kayıt süresi en az 1 yıl olabilir. Arama motorlarının ilgisini çekebilmek için 5-10 yıllık kayıtlar da mümkündür ve SEO uzmanlarınca şiddetle tavsiye edilmektedir. Gerekli evraklar sağlanıp alan adı kaydedildikten sonra web sitesini barındırmak üzere internet üzerinde bir sunucuda alan kiralamak gerekir. Depolama alanını alan adından daha kısa süreli olarak kiralamak mümkün olsa da uzun süreli kiralamalarda daha uygun fiyat almak söz konusu olmaktadır. Son aşama kurumsal internet sitesinin yayına alınması ile sosyal medya ve arama motoru çalışmasıdır. Web sitesinden muhtemel müşteri olabilecek kullanıcıların haberdar olması için gerekli çalışmalar yapılarak tanıtılması sağlanır. Belirli bir süre web sitesi üzerinden ulaşan müşterilere avantajlı imkanlar sunulabileceği gibi, kurumsal sitenin tanıtımını yapan kullanıcılara ayrıcalıklar da tanınabilir.

Sonuç olarak etkili bir işletme internet sitesinin kapsamlı bir çalışma gerektirdiğini söyleyebiliriz. Chip Bilgisayar olarak müşterilerimizin kurumsal site ihtiyaçlarını doğru analizleri başarılı tasarım ile birleştirerek karşılamaktayız. Logo tasarlama, kurumsal website açma ve SEO danışmanlığı gibi hizmetlerimizden faydalanarak siz de yeni müşterilerinize internet üzerinden ulaşabilirsiniz. En kısa zamanda bizimle iletişime geçerek teklif almayı unutmayınız.