Hamilelik Çatlakları Nasıl Geçer? Makale Örneği

Lütfen Dikkat! Bu metin, makale örneği olarak hazırlanmıştır. Bir uzmana danışmadan anlatılanları uygulamak sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Firmamız yaşayabileceğiniz olumsuzluklarla ilgili sorumlu olmayacaktır.

Bir kızın evlilikten sonraki en büyük hayali de bir bebek sahibi olmaktır. Anne olma hayali her kızın düşlerini süsler. Anne olmak ne kadar müthiş ve kutsal bir görev olsa da hamilelik süreci bazı anne adayları için sıkıntılı bir süreç olabilir. Bu sıkıntılardan biriside doğum çatlaklarıdır. Hızlı kilo alma ve doğum sonrası kilo verme durumu söz konusu olduğunda özellikle karın, basen ve göğüs bölgelerinde oluşan hamilelik çatlakları bazı bayanların doğumdan sonra yaşadığı zorlukların başında yer almaktadır.

Doğum çatlakları, hamilelik sırasında alınan kilo ile birlikte alt derinin gerilmesi sonucu meydana gelir. Kilo aldıkça gerilen deri kurur ve cilt elastik özelliğini kaybeder. Gereken özeni bedeninize göstermediğiniz ve doğru bakımları uygulamadığınız takdirde kuruyan deri çatlar ve yerleşen doğum sonrası izlerini yok etmeniz zorlaşır.

Hamilelik lekelerini tamamen yok etmek zor olsa bile düzenli ve devamlı uygulayacağınız birkaç tarif ile ciltteki kötü görünümü azaltabilirsiniz. Hamilelik çatlakları cildin gerilip yırtılması sonucu ortaya çıktığı için kısa sürede iyileşme görülmez. Fakat zamanla kendinize yapacağınız bakımlar ile bu görünümden kurtulabilirsiniz.

Cilt bakımının yanı sıra yediğinize içtiğinize de önemli ölçüde dikkat etmelisiniz. Hamilelik sürecince ve doğumunuzun sonrasında içeceğiniz sular vücudun nem oranını arttıracağı için bol bol su tüketerek çatlak oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Aloe vera jeli, kayısı yağı, kakao yağı veya cildinize uygun nemlendiriciler ile hamilelik lekeleri oluşabilecek yerlere yapacağınız masajlar çatlamayı önleyecektir. Sıcak bir duşun sizi ne kadar rahatlatacağını ya da soğuk bir duşun sizi zinde tutacağını düşünüyorsanız hemen bu düşünceden vazgeçin. Neden mi? Çünkü çok sıcak ya da çok soğuk su ile duş almak cildin yapısını bozacağı için çatlaklara yol açar. O yüzden hamileyken mutlaka ılık duş almaya gayret edin. Duş esnasında dairesel hareketlerle kendinize masaj yapmanız da çatlakların önlenmesinde etkilidir.

Doğum sonrası izlerken kurtulmak için yapabileceğiniz birkaç kür tarifi:

Pancar – Şeftali Kürü

Malzemeler:

 • 1 adet kırmızı pancar
 • 1 adet şeftali
 • 2 yemek kaşığı badem yağı,

Kırmızı pancar ile şeftalinin kabuklarını soyarak püre haline getirin. Daha sonra içerisine badem yağını katarak karıştırın. Oluşan kürü çatlak bölgelerinize uygulayın ve bir streç film ile sarın. 15 – 20 dakika kadar beklettiğiniz kürü soğuk su yardımı ile temizleyin. Suyun soğuk olmasına özen gösterin. Çünkü sıcak su çatlak bölgeleri daha da hassaslaştıracağı için durumu kötüleştirebilir.

Kahve – Şeker Kürü

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı Türk kahvesi
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı saf zeytinyağı

Bütün malzemeleri karıştırıp cildinize masaj yaparak uygulayın. 20 – 25 dakika beklettiğiniz bu kürü ılık su yardımıyla durulayın. Kahvenin ölü deriyi temizleme ve cildi yenileme, zeytinyağının cildi nemlendirme etkisi ile teniniz canlanacak ve yeni çatlak oluşumunu önleyecek.

Ballı Avokado Kürü

Malzemeler:

 • 1 avakado
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • 2 yemek kaşığı saf zeytinyağı

Avokadoyu püre haline getirip içerisine bal, limon suyu ve zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı her gün düzenli olarak çatlak bölgelerinize 15 dakika dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Anti-aging özelliğe sahip vitamin, mineral deposu avokado vücudunuzu nemlendirecek ve çatlak görünümü yok edecektir.

Yağ Terapisi

Malzemeler:

 • 1 fincan aloe vera jeli
 • 2 fincan saf zeytinyağı
 • 4 kapsül sıvı E vitamini ( eczaneden temin edebilirsiniz)
 • 1 yemek kaşığı kakao yağı
 • 1 yemek kaşığı kayısı yağı

Bütün malzemeleri kapaklı cam bir kavanoz içerisinde karıştırın. Her gün düzenli olarak 15 dakika boyunca masaj yaparak çatlak bölgelerinize bu kürü uygulayın. Artan kürü ise buzdolabında muhafaza edin. Düzenli uyguladığınız takdirde 2 hafta sonra doğum sonrası izlerinizin azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

Havuç Kürü

Malzemeler:

 • 2 adet havuç
 • 1 yemek kaşığı saf zeytinyağı

Havuçlarınızı buharda pişirip püre haline getirin. Ardından içerisine zeytinyağını ilave edin ve havuç kürünü ılık bir şekilde – cildinizin yanmamasına dikkat edin – çatlak bölgelerinize uygulayın. 25 – 30 dakika beklettiğiniz bu kürü soğuk su yardımı ile temizleyin. A vitamini ve zengin antioksidan özelliğine sahip havuç vücudunuzda çatlakları gözle görülür şekilde azaltacaktır.