Doğum Çatlakları Giderme Yöntemleri Makale Örneği

Lütfen Dikkat! Bu metin, makale örneği olarak hazırlanmıştır. Bir uzmana danışmadan anlatılanları uygulamak sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Firmamız yaşayabileceğiniz olumsuzluklarla ilgili sorumlu olmayacaktır.

Vücuttaki çatlak görünüm kadınlar için estetik olmadığı için biraz rahatsız edici olabilir. Özellikle de doğum sonrası vücutta oluşan hamilelik çatlakları oldukça canınızı sıkabilir. Hamilelik döneminde hızla aldığınız kilolar yüzünden cildiniz esner ve gerilir. Gerilen cildin alt tabakalarında yırtık oluşumları gözlemlenir.

Doğum çatlaklarını evde yapabileceğiniz tariflerle azaltmanız mümkün olabileceği gibi dermatolog ya da plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahlarının yardımıyla; lazer lipoliz, karbondioksit lazer veya radyofrekans sistemleri ile ameliyat izleriniz olmadan hamilelik lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Doğum sonrası izlerinizden hemen kurtulmayı beklemek sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Oluşan doğum çatlaklarınızdan ancak sabır gösterip, düzenli bakımınızı yaparak kurtulabilirsiniz. Yapacağınız tüm bakımlardan önce bedeninizi temiz tutmalı, duş alırken suyun sıcaklığına dikkat etmelisiniz. Suyunuz çok sıcak ya da çok soğuk olmamalıdır. Ayrıca duş alırken vücudunuza yapacağınız ufak masajlar da cildi yenileyeceği için çatlak görünümleri azaltır.

Doğum sonrası izlere sahip olmamak için cildinizi olabildiğince nemli tutmalısınız. Bu yüzden cilde uygun nemlendiriciler ve doğal masaj yağları ile – özellikle cilde anında etki eden aloe vera yağı ve kakao yağı gibi – masaj yapmalısınız. Tabi bunun yanı sıra bol bol su tüketmelisiniz. Günlük en az 3 litre içeceğiniz su cilt çatlamalarına karşı önemli bir ayrıntıdır.

Hamilelik çatlaklarını önlemek için diğer önemli adım ise sağlıklı beslenmenizdir. Elbette can taşıyorsunuz. Bunun için yediğiniz, içtiğinizden vitamininizi almalısınız. Özelikle E vitamini ve C vitamini içeren besinlere önem verirseniz cildinizi esnekleştirirsiniz. Saf zeytinyağı, fındık, avokado, badem gibi besinleri tüketerek yararlı yağların vücudunuza girmesini sağlayabilirsiniz.

Evet, duşumuzu aldık, bir güzel masaj yaptık, cildi tazeledik. Yediğimiz içtiğimize de dikkat edip çatlak oluşumunun önüne geçmeye çalıştık. Fakat yine ister istemez çatlaklarınız oluştu. Şimdi yapmanız gereken ise evde uygulayacağınız kürler ile çatlak görünüme son vermek. İşte o kürlerden bazılarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Badem Yağı Terapisi

Ilık bir duşun ardında nemli vücudunuza hafif hareketlerle masaj yaparak uygulayacağınız badem yağı cildi besler. Cildin elastik özelliğini arttıran badem yağı çatlakların yayılmasını önler. Düzenli uygulandığı takdirde de çatlak görünüme elveda diyebilirsiniz.

Doğal Yağ Kürü

1 yemek kaşığı saf zeytinyağı, 1 yemek kaşığı çörekotu yağı, 1 yemek kaşığı melisa yağı ile 1 yemek kaşığı kantaron yağını karıştırıp çatlak bölgelerinize masaj yaparak sürerseniz çatlaklarınızın azalacağını göreceksiniz.

Duştan Önce Cildi Tazeleyen Peeling

Yarım limonun suyunu 1 yemek kaşığı Türk kahvesi ile karıştırıp çatlak olan bölgelerinize uygulayın. 15 dakika beklettiğiniz peelingi ılık bir duş alarak temizleyin. Cildi yenileyen ve yumuşatan bu peeling ile çatlak görünüm azalacak ve yeni çatlakların oluşumu engellenecektir.

Aloe Vera Kürü

1 fincan aloe vera jelini 1 fincan saf zeytinyağı ve 8 adet E vitamini ile 8 adet A vitaminini cam bir kavanoz içerisinde karıştırın. A ve E vitaminini eczanelerden kapsül olarak temin edebilirsiniz. Bu karışımı çatlak bölgelerinize uygulayın. Yaklaşık 1 saat beklettiğiniz kürü ılık su yardımıyla temizleyin. Bu kür sayesinde cildiniz gerekli nemi kazanacak ve düzenli kullanıldığında çatlaklar azalacaktır.

Yağ Terapisi

4 yemek kaşığı kakao yağı, 4 yemek kaşığı kayısı yağı, 4 yemek kaşığı badem yağı, 4 yemek kaşığı gliserin, 2 yemek kaşığı keten yağı, 2 yemek kaşığı saf zeytinyağı, 2 yemek kaşığı kantaron yağı ile 2 yemek kaşığı çörekotu yağını kapaklı cam bir kavanoz içerisinde karıştırın. Cam kavanoza koymanızın sebebi eğer kürünüz artarsa buzdolabında muhafaza edebilmenizdir. Çatlak olan bölgelerinize bu kürü masaj yaparak uygulayın. 1 saat beklettiğiniz kürü ılık su yardımıyla ya da ılık bir duş alarak temizleyin. Her gün uygulayabileceğiniz bu kür ile cildiniz doğal nemini kazanacak ve çatlak görünüm yok olacaktır.

Zemberek Otu Kürü

Zemberek otu, halk arasında at kuyruğu otu olarak da bilinen bu otu aktardan temin edebilirsiniz. 100 gram zemberek otunu 1 yemek kaşığı limon suyu ve eczaneden alacağınız 1 litre %20 oranındaki alkol ile karıştırın. Bu karışımı 30 gün bekletin. 30 gün sonra kullanabileceğiniz bu karışım sayesinde çatlaklarınız yok olacaktır. Fakat dikkat etmeniz gereken bir husus karışımı uygularken su ile seyreltmeniz gerekmektedir. Örneğin 1 fincan zemberek otu kürü ile ½ fincan suyu karıştırıp bu karışımı çatlak bölgelerine uygulamalısınız.