Windows 7 Saat Farkı Sorunu Çözümü

Bilindiği üzere bu yıldan itibaren yaz saati uygulaması ülkemizde sona erdi ve yazın olduğu gibi, kış döneminde de 0 meridyenine göre 3 saat önde olan UTC +03:00 zaman dilimi kullanılmaya başlandı. Bu uygulama ile, Ekim ayının son Pazar günü saatler 1 saat geri alınmamış oldu. Ancak elektronik cihazlar, telefonlar ve bilgisayarlar otomatik olarak saatlerini bir saat geri aldılar. Pazar günü herkes saatlerini yeniden ayarlayarak bu sorunun üstesinden gelebilmiş olsa da, Windows işletim sistemi tarih ve saat güncelleme ayarı nedeniyle, saati 1 saat geri almaya devam etti.

Windows 7 saat farkı sorunu çözümü için çeşitli senaryolar önerilmiş olsa da Microsoft tarafından yayınlanan güncelleme sayesinde ülkemizin yeni saat dilimi ayarı yapılabilir oldu.Microsoft internet sitesinden indirilebilen KB3192321 kodlu Windows 7 güncelleştirmesi ile İstanbul için UTC +03:00 zaman dilimi ayarlara eklenebiliyor.

Windows Update Catalog üzerinde KB3192321 araması yapıldığında çıkan listeden, işletim sisteminize uygun olan Windows Update Tek Başına Yükleyici paketini indirmeniz mümkün. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra yüklemenin nasıl yapılacağını anlatan videomuzu izleyerek kolayca kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Yeni saat dilimi güncelleme paketini indirdikten sonra çalışan bütün uygulamaları ve açık pencereleri kapatıp yükleyiciyi çalıştırdığınızda güncellemeyi yüklemek isteyip istemediğiniz sorulacak. Bu uyarıyı onaylayarak hemen kurulumu başlatabilirsiniz. Yükleme çok kısa bir sürede tamamlanacaktır.

Güncellemenin ardından Denetim Masası açıp Tarih ve Saat simgesine tıklayın. Bu ekranda saat dilimi bölümünde (UTC+03:00) İstanbul görmeniz gerekiyor. Eğer farklı bir ayar görüyorsanız Saat Dilimini Değiştir düğmesine tıklayıp yeni açılan ekrandaki açılır kutu içerisinde (UTC+03:00) İstanbul bulup seçmeniz gerekiyor. Ardından sırasıyla Tamam ve Uygula düğmelerine tıklayarak ayarı kaydedebilirsiniz.

windows-7-saat-farki-sorunu-cozumu

Bu işlemin ardından tarih ve saati bir kez daha kontrol etmenizde ve gerekiyorsa son kez düzeltmenizde fayda var. Bu güncellemeden sonra kanunda bir değişiklik olmaz ise tarih ve saat ayarlarınız bozulmayacaktır.

Bütün bilgisayar problemlerinizin çözümü için internet sitemizi ve Facebook Sayfamızı takip etmeyi unutmayın.