Yeni Galaxy Note 9 Özellikleri

Bir Android telefonunuz var ve bataryadan kazanmak için sürekli olarak ekran ışığını kısıyor, gereksiz uygulamaları kapatıyor, GPS’i kapalı tutuyor ve yanınızda taşınabilir şarj bulunduruyor olabilirsiniz. Telefon yavaşladığında güncellemeleri ve arka plan veri hizmetlerini kapatıp Wi-Fi veya 4G arıyor sık sık cihazı yeniden başlatıyor da olabilirsiniz. Yeni fotoğraf ve uygulamalar için dosyaları buluta yükleyip fazladan bulut alanı satın alıyor, daha az kullanılan uygulamaları kaldırıyor, mesajları siliyor, resimlerden çok da beğenmediklerinizi temizliyor da olabilirsiniz. Telefonunu yavaş, hafızası yetersiz ve pili size yetişemiyor olabilir. İşte Samsung, bir günde çok şey değişebilir sloganıyla Galaxy Note 9’un bütün bu sıkıntıların üstesinden gelebileceğini vadediyor.

Şirketin CEO’su DJ Koh’un konuşmasıyla başlayan Galaxy Unpacked 2018’de en yeni Galaxy Note’un özellikleri tanıtıldı. Konuşmasında dünyanın en güçlü mobil cihazını ürettiklerinden bahseden Koh, Galaxy Note 9 ile ihtiyaç duyduğumuz her şeye kesintiye uğramadan ve doğrudan ulaşabildiğimiz yapay zeka ve arttırılmış gerçeklik uygulamalarının ötesinde bir deneyim sunduklarını belirtti.

Gelelim bu etkinlikten bizim ne anladığımıza. Genel olarak performansı arttırılmış, oldukça yüksek dahili hafızaya sahip ve bu kadar büyük bir ekranı bir günden fazla süre çalıştırabilecek devasa bir bataryaya sahip bir telefondan bahsediyoruz. Şimdi yeni Galaxy Note 9’un özellerine bir bakalım.

İlk olarak 6,4” ile bir Note’un sahip olduğu en büyük ekran boyutuna ulaşıldığını söylemeliyiz. Note 8 ile benzer olarak 2960×1440 (Quad HD+) çözünürlüğe sahip olması nedeniyle bu genişlemiş ekranın ppi (inch başına düşen pixel sayısı) değerinin düşük olduğunu görüyoruz. Basitçe ekran açısından aslında belirgin bir değişiklik olmamış. Ancak YouTube’un sınıfında en iyi deneyimi sunduğu için Note 9’u signature device olarak isimlendirdiğini de belirtmezsek olmaz.

Parmak izi okuyucusunun cihazın arka tarafında kameranın altında olduğunu görüyoruz ki bu da parmak izi okuyan ekranın belki daha sonraki Galaxy Note modellerinde karşımıza çıkacağını gösteriyor. Okyanus mavisi (sarı renkli S Pen ile), lavanta moru, metalik bakır ve gece yarısı siyahı olmak üzere 4 farklı kasa rengi düşünülmüş. Ancak ön sipariş için ülkemizde metalik bakır rengi henüz seçilemiyor.

Note 8’in 3300mAh’lik pil kapasitesini hızlı şarj özelliği olan 4000mAh batarya ile oldukça geliştiren yeni Galaxy Note 9 ile tüm gün kesintisiz kullanım öngörülüyor. Elbette ki Note 9 kablosuz olarak da şarj edilebiliyor. Günümüzde bazı dizüstü bilgisayarlarınkinden de yüksek olan bu yüksek kapasiteli pil ile tasarruf yollarına başvurmadan günü tamamlayabilmemiz vaat edilmiş oluyor. Ayrıca Galaxy Note 9, kardeşi Note 8’in 64GB/256GB olan dahili hafızasını da ikiye katlamış görünüyor. En düşük 128GB kapasiteye sahip olan Note 9’un bir de 512GB dahili hafızaya sahip modeli var. Üstelik her ikisi de 512GB’a kadar harici hafıza kartı kullanılarak arttırılabiliyor. Bu sayede Galaxy Note 9, pek çok taşınabilir cihazdan daha fazla olan 1TB (terabayt) mobil depolama alanına sahip olabiliyor.

Snapdragon 845 chipsetiyle donatılmış olan yeni Note’un 10nm 8 çekirdek işlemcisi 2,8GHz frekansında bir 64 bit Kyro 385. Adreno 630 grafik işlemcinin yanında 8GB belleğe sahip olan telefon Adnroid 8.1 yüklü geliyor. Merkezi işlem biriminde %33 ve grafik işlemcide %23’lük bir perfomans artışıyla Note 9 1,2Gigabit kablosuz ağ hızı ile de rakiplerini dize getirmiş görünüyor.

Note 9’da kullanılan AKG stereo hoparlörler bir telefondan alınabilen en kaliteli ve yüksek sesi vadediyor. Süper hızlı işlemci, başarılı grafikler, hızlı internet bağlantısı ve yüksek kapasiteli pil ile oyun severlerin de ilgisini cezbeden telefonla meşhur Fortnite oyununa girildiğinde özel Galaxy kıyafetine de ücretsiz sahip olunabilecek. Ciddi oyuncular için hızın önemini iyi anlamış olan Samsung, Galaxy Note 9’da ısınan işlemcinin performans düşüşünü sıvı karbon soğutma ile ortadan kaldırmayı başarmış. Testlerde eli üşüten bir soğutmadan bahsedilemese de Android camiasında bir iPhone’a göre daha soğuk olması takdir görüyor.

Kamera özelliklerine geldiğimizde ise Note 9 ile çözünürlüğü abartılmış bir donanımdan fazlasına sahip olduğunu söyleyebiliriz. İnsan gözü gibi ışığa tepki veren kamerası ile gündüz ve gece çekimleri arasında diyaframı F2.4 ile F1.5 arasında değişerek doğru ışıkta fotoğraf çekmenizi sağlıyor. Süper hızlı çift piksel resim sensörü sayesinde süper ağır çekim özelliğine de sahip olan Galaxy Note 9, 720P video kaydı sırasında saniyede 960 kare yakalayabiliyor. Akıllı kamera özellikleri sayesinde fotoğraf çekilirken istenmeyen bir durum oluşursa uyarı verilip anın kaçmasına engel oluyor. Göz kırpma, sahne bozulması vb durumlarda telefon en güzel çekim için gerekli zamanlamayı yakalamanızı sağlıyor. Nesne tanıma özelliği sayesinde çiçekler ve yiyecekler gibi cisimleri ve manzaralı farkedip renk tonlamasını resme göre otomatik ayarlayabiliyor. Bu sayede her çektiğiniz fotoğraf Instagrama yüklenebilir oluyor.

Ancak elbette kamera ne kadar güçlü olursa olsun telefonunuz sizin için fotoğraf çekemiyor. Sıkça yaşadığımız öz çekim karmaşasını ortadan kaldırabilecek olan Note 9’un harika kamerası ile telefona dokunmadan da selfie çekilebiliyor. Geliştirilmiş bluetooth özelliği sayesinde telefondan ayırdığımız S Pen bir deklanşör gibi davranabiliyor. Telefonu herhangi bir yerde konumlandırıp istediğiniz kadar çok insanı içine alan bir öz çekim mümkün olabiliyor. Mükemmel bir uzaktan kumanda haline gelen S Pen ile selfie çekilebildiği gibi videolar durdurup devam ettirilebiliyor ve hatta odada gezerken sunumlar yönetilebiliyor. Telefona takıldığında 40 saniyede şarj olan S Pen yarım saat boyunca kullanılabiliyor.

Galaxy Note 9’a ayrıca satılan bir kablo ile birlikte gelen Samsung DeX özelliği etkinleştirilebiliyor. Çok daha büyük bir ekranda masaüstü deneyimi sunan Samsung DeX ile telefon ekranı dokunmatik fare özelliği kazanıyor ve istendiği anda DeX çalışmaya devam ederken telefon özellikleri de kullanılabiliyor. Galaxy Note 9 ile DeX üzerinde video izlerken telefondan kısa mesaj gönderilebiliyor, arama yapılabiliyor veya internette dolaşılabiliyor.

Unpacked etkinliğinde tanıtılan Bixby asistan, yeni Samsung Akıllı Saat, Galaxy Home hoparlör gibi diğer yeniliklerden ileride bahsediyor olacağız. Internet sitemizi ve Facebook sayfamızı takip etmeyi unutmayın.

https://www.youtube.com/watch?v=6xBOkiSdo1I